Četba dobré knihy je ustavičný dialog,
při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá.

André Maurois, francouzský spisovatel

ICT - knihovna Protivanov
Knihovna roku 2009
Drobečková navigace

Úvod > Probíhající akce > Archiv akcí > Rok 2012

Rok 2012


Přání

Tím nejkrásnějším dárkem k Vánocům není, co se zlatem třpytí. Je to úsměv, láska a pohlazení. Nad takový dárek přece není!

Přeji Vám, ať jej i Vy najdete pod vánočním stromečkem, spolu s kupou zdraví a spokojenosti v novém roce...

                                                                                                     knihovnice

 Koledování u vánočního stromku na Náměstí

Datum konání: 23. 12. 2012

Zanechte shonu, balení dárků a posledních vánočních příprav a přijďte si navzájem popřát šťasné a veselé svátky k vánočnímu stromu na Náměstí. V předvečer Štědrého dne, tj. 23. prosince v 18.30 hodin si spolu s žáky ZUŠ můžete zapívat známé koledy a vypít na zahřátí pohárek svařeného vína nebo horkého čaje. Srdečně Vás na letošní koledování zveme.Ježíškova dílna

Datum konání: 30. 11. 2012

Už druhým rokem v adventní době pořádá Sbor dobrovolných hasičů a ICT- knihovna  tvoření pro děti  JEŽÍŠKOVA DÍLNA.  V letošním roce, přesněji v pátek 30.11.,  jsme se opět sešli v Hasičském domě, kde jsme si společně vyrobili adventní věnce, vánoční přání, papírové svícny, ozdoby na stromeček ze zažehlovacích korálků,  zdobili perníčky, tvořili dekorace ze slaného těsta aj. a pomalu se tak připravovali na Vánoce. 

Jak celá Ježíškova dílna probíhala a jak se dětem práce povedla, můžete vidět ve fotogalerii.                             Výstava betlémů

Datum konání: 26. 11. 2012

Srdečně  zveme všechny občany  na VÝSTAVU BETLÉMŮ, která bude probíhat od 26.11. 2012 do 7.12.2012 v prostorách knihovny.Podzimníček - výtvarná soutěž

Celý měsíc říjen probíhala výtvarná soutěž, kde děti  měly za úkol  vyrobit nebo nakreslit podzimního skřítka PODZIMNÍČKA.

Celé soutěže se zůčastnilo 60 dětí a to jak ze školy, tak i ti nejmenší z mateřské školky. Z té spousty výkresů a sošek nešlo vybrat pouze tři nejlepší, protože každý obrázek nebo výtvor byl něčím jinak krásným a jinak nápaditým. 5 dětí ze školy společně vyrobily obrovský plakát s Podzimníčky, Tobík Kubík s maminkou vyrobil velkého skřítka z květináčů, Nikolka Kopecká s maminkou skřítka ušily z látky, Bára Pavlů, Marťa Trunda  a Bára Kejíková udělali Podzimníčky ze dřeva a pařezů, co našli v přírodě, Ema Kitnerová přinesla do knihovny Podzimníčka z kaštanů a šišek, děvčátka Pivoňkovi s maminkou vyrobily krásného skřítka z juty a tak dále, a tak dále. Nakonec odměnu musel  dostat každý.

Poděkování patří učitelkám do školy a paní vychovatelce do družiny za to, že děti  k těmto činnostem vedly a také všem maminkám, které si udělaly čas a s těmi nejmenšími vyráběly, tvořily a kreslily. A to bylo  snad na této soutěži nejkrásnější - udělat si čas pro svoje děti.

Většinu Podzimníčků můžete vidět na chodbě před knihovnou, kde budou  vystaveny po celý měsíc listopad a nebo se podívejte do fotogalerie.

 PEXESIÁDA

Datum konání: 8. 11. 2012

Ve čtvrtek 8.11. proběhl 1. ročník PEXESIÁDY. V klání ve hře pexeso se utkalo 25 dětí. A aby hry byly regulérní, dohlíželo na ně 6 dospělých. Pro každého hráče byl připraven pamětní list a sladkost a pro výherce pak pěkné odměny.

Výsledky soutěže:       1. místo..........Marián Fidler z Malého Hradiska 

                                       2. místo..........Bára Pavlů z Protivanova

                                       3. místo..........Nikola Ptáčníková z Protivanova

                                                                    Cenu útěchy si vysoutěžil Táďa Kubík z Protivanova.

Všem výhercům gratulujeme!!!

Foto ve fotogalerii.

 Cvičení

Od měsíce listopadu začínáme v tělocvičně ZŠ cvičit  a to:

  • každé pondělí  v 19.00 hodin cvičení s paní Eliškou Vašíčkovou
  • každou středu v 18.30 hodin cvičení s paní Věrou Procházkovou.

Jste srdečně zváni.Výstava betlémů

Rádi bychom v listopadě uspořádali v knihovně výstavu betlémů.

Prosím touto cestou občany , kteří mají doma zajímavý betlém z jakéhokoliv materiálu a chtěli by jej k výstavě zapůjčit, aby kontaktovali knihovnici. Děkuji.

tel: 725 253 021

email: knihovna@protivanov.comHedvábná batika zdobená guttou

Datum konání: 26. 11. 2012

Poslední listopadové pondělí proběhla v družině ZŠ tvořivá dílna pro dospělé, kde jsme si vyrobili hedvábnou batikovanou šálu zdobenou  guttou. Sešlo se nás 18 maminek s několika dětmi. Děti si narozdíl od maminek vyráběly hedvábná okénka a do nich malovaly konturami vánoční motivy. Každý pak odešel s pěkným vánočním  dárkem pro své blízké

Lektorkou byla paní  Blanka Matušková z  Všehodílny Boskovice.

Foto ve fotogalerii.Beseda - Dálková silnice Prostějov - Boskovice- Žďár

V pondělí 22.10.2012 proběhla v základní škole přednáška badatele Jiřího Vymětalíka "Dálková silnice Prostějov - Boskovice- Žďár".
Dálková silnice se začala stavět v roce 1939 (končí roku 1943), byl to projekt Československé republiky a jejím cílem bylo propojit průmyslová centra Plzeň a moravskou Ostravu. Její skladba na povrchu měla být dvojí - v některých místech dlážděná kostkami, v dalších místech betonová vrstva. Šířka vozovky měla být 7 m, povolené stoupání 6%.Pan Vymětalík, který přednášel, nás virtuálně provedl úseky této plánované dálnice, zejména pak v našem blízkém okolí. Takže jsme se něco dověděli např. o cikánském táboře v Hodoníně, který sloužil jako nucené koncentrace moravských Romů, o křižovatce poblíž Sebranic (podoba čtyřlístku), o mostech, které měly být vystaveny z Boskovic do Plumlova, o kamenolomu v Boskovicích a Plumlově, o dílnách a ubytovacích zařízeních pro dělníky v Drnovicích... Ale zejména pak pak o tělesech dálkové silnice mezi Protivanovem a Malým Hradiskem, v lesích směrem na Stínavu byly dochovány dva propustky, z nichž jeden je unikátní tím, že jsou do něj vryty jména  dělníků, kteří jej stavěli.  Stavbu mezi Protivanovem a M. Hradiskem zajišťovala  firma Ing.  Švancara Brno a Ing. Souček Prostějov, dodavatelem byla firma HUSSERLE Prostějov, Parní pila Buková, aj.
Součástí přednášky byla i menší výstavka dobových fotografií, pracovních knížek, map a plánů a jiných dokumentů..