Četba dobré knihy je ustavičný dialog,
při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá.

André Maurois, francouzský spisovatel

ICT - knihovna Protivanov
Knihovna roku 2009
Drobečková navigace

Úvod > Probíhající akce > Archiv akcí > Rok 2010

Rok 2010

Vánoční povídání

imagesCAABS4N2.jpg
ICT a Knihovna uspořádala pro děti v pátek 17.12.2010 Vánoční povídání v knihovně. Na děti čekalo čtení z Bible, povídání o Vánocích, pouštění lodiček z ořechových skořápek, koledování ...
Přejeme všem dětem krásné Vánoce a hodně dárků pod stromečkem.

Vánoční výstava

vanoce-2008[1][4].jpg
Úřad městyse a ICT a Knihovna uspořádali tradiční prodejní výstavu knih, vánočních dekorací, dárků, kosmetiky a šperků. Děkujeme touto cestou všem, kdo se na výstavě podíleli.

Den pro dětskou knihu

ICT a Knihovna se zařadila do celorepublikového projektu "Den pro dětskou knihu" na podporu čtenářství. U nás projekt probíhal od 22.11.2010 do 7.12.2010 a proběhlo několik akcí. 22.11.2010 děti v rámci tvořivé dílny vyráběly v knihovně dárky pro svoje maminky - "Špachtlení", děti ze ZŠ a MŠ soutěžili o nejkrásnější dopis Ježíškovi (zapojilo se 74 dětí), na úřadě městyse proběhla vánoční prodejní výstava spojená s prodejem knih, zejména dětské literatury, děti z MŠ navštívili knihovnu a knihovnice navštívila družinu ZŠ, kde jsme si s dětmi povídali a zpívali. Plánované vystoupení ochotnického divadla se z důvodu nemoci herců neuskutečnilo (snad se domluvíme na leden 2011).

Mikuláš

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.gif
Mikuláš s čerty a anděli zavítal i do Protivanova, a to v pátek 3.12. do MŠ a v pondělí 6.12. do ZŠ. Dětem tu a tam ukápla slzička, jak se čertů bály a slibovaly, že už budou určitě hodné. V mateřské školce měly děti připraveno plno básníček, písniček a hrály pohádku, v základní škole jsme si zase v kroužku zazpívali všechny koledy, co známe. Při obou besídkách byly vyhlášeny nejlepší práce v soutěži "O nejkrásnější dopis Ježíškovi", kterou vyhlásila knihovna v listopadu.

Špachtlení

n1005[1][1].jpg
V pondělí 22.11.2010 proběhla v knihovně další tvořivá dílna pro děti s názvem ŠPACHTLENÍ. Z dřevěných lékařských špachtlí jsme vyráběli obrázky, malovali barvami a poté ubrouskovou technikou obrázky zdobili. Děti jsou šikovné, i tak jemnou práci jako je ubrousková technika, zvládly na jedničku.

Účast: 13 dětí a dvě maminky

Foto ve fotogalerii.

Dopis Ježíškovi

mikulas[1][1].gif
ICT a Knihovna pořádá soutěž o nejkrásnější DOPIS JEŽÍŠKOVI.
Kdo umí psát - dopis napíše.
Kdo neumí psát - dopis nakreslí.

Svoje práce odevzdejte nejpozději do 26.11.2010 v knihovně, budou při mikulášských besídkách ve škole a školce vyhodnoceny.

  • závěr: zůčastnilo se 74 dětí ze ZŠ a MŠ, výsledky soutěže byly vyhlášeny na mikulášských besídkách v MŠ 3.12 a v ZŠ 6.12. Výhercům blahopřejeme!!!

Cvičení

Od pondělí 4.10.2010 začíná cvičení s paní Eliškou Vašíčkovou a bude probíhat každé pondělí od 19.00 v tělocvičně ZŠ v Protivanově.
Zveme všechny, kdo se chtějí trochu prohýbat a zacvičit si.

Kosmetický den

kosmetika_1.jpg
Ve čtvrtek 21.10.2010 byla v knihovně k dispozici zejména všem ženám kosmetička paní Jana Grmelová z Bukové, která kromě poradny prováděla drobné kosmetické úpravy jako např. barvení a úprava obočí, barvení řas, depilace horního rtu aj. Pokud máte zájem o další kosmetické služby, můžete na paní Grmelovou získat kontakt v ICT a Knihovně Protivanov.

Podzimní tvoření pro děti

jezek1.jpg
V úterý 26.10. jsme si přišlo patnáct dětí do knihovny vyrobit dráčky, zápichy do květináčů a vyzdobit podzimně knihovnu.
Jak se jim práce povedla, sledujte ve fotogalerii.

Drakiáda

120-120-3897.gif
První "Drakiáda" v Protivanově proběhla v sobotu 23.10. Foukal pořádný "protivanovský větr" a tak se draci a dračice mohli vydovádět. V jednu chvíli bylo na obloze vidět třicet draků současně. Kromě vypuštění krakena si mohly děti zasoutěžit a opéci si poslední letošní buřtík.
Foto ve fotogalerii.

Tvořivá dílna pro ženy

14111_113568632003156_113565315336821_204224_274241_s.jpg
Ve čtvrtek 14.10. přišlo na tvořivou dílnu - korálkování 14 žen .
Pod vedením Věrky Zapletalové si vyrobily stromečky štěstí a tím se i příjemně odreagovaly od každodenních povinností.
Zda se jim práce povedla, můžete posoudit na fotogalerii.

Týden knihoven

TK-2010logo_m.png
Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlásil 14. ročník akce Týden knihoven. Naše knihovna je do celorepublikového projektu zapojena a v týdnu od 4.-10. října proběhne několi akcí pro děti a dospělé.

  • v úterý 5.10.2010 - návštěva dětí v Městské knihovně Prostějov a beseda se spisovatelkou
  • v úterý 5.10.2010 v 18.00 - přednáška Mgr. Petry Sommerové na téma Čína a Bangladéš
  • ve čtvrtek - děti v MŠ - "Hrubínovo divadélko"
  • ve čtvrtek - družina ZŠ - "Čtení a malování s Hrubínem"
  • v pátek - žáci ZŠ - "Pocta K.H.Máchovi"

Beseda - Čína a Bangladéš

Velmi příjemnou a poutavou besedu o Číně a Bangladéši si přišlo poslechnout v úterý 5.10.2010 třicet občanů nejen z Protivanova. Mgr. Petře Sommerové za tuto přednášku děkujeme, přejeme jí mnoho zdraví a plno dalších zážitků z cest a budeme se těšit na další její besedy.

vlajka-cinska-lidova-republika-100.gifvlajka-banglades-100[2].gif

Vzpomínky na toulky po Africe

afrika.jpg
Na výstavu "Vzpomínky na toulky po Africe" se přišlo podívat kolem 150 návštěvníků. K vidění byl např. písek ze Sahary, který si mohli děti i dospělí osahat, pískové růže, svatební koberec z Alžírska, tygří oči, pazourek, alžírský stůl, kávové konvice z Alžírska aj. Výstava proběhla od 20.9. do 27.9. v knihovně. Děkujeme tímto našemu rodákovi, Ing. A. Koláři CSc., který předměty k výstavě zapůjčil.

Sovičkiáda

sova[2].jpg
ICT a Knihovna ve spolupráci s Městskou knihovnou Prostějov vyhlašuje pro děti do 15 let literární soutěž Sovičkiádu.
Úkolem je napsát báseň nebo příběh na libovolné téma a práci nejpozději do 11.října odevzdat v Knihovně Protivanov.
Na výherce čekají pěkné ceny.

Prázdninové setkání

medvídek pů[1].jpg
27. července proběhlo "Prázdninové setkání", kterého se zúčastnilo 20 dětí. Protože bylo pěkné počasí, četli jsme si pod širým nebem a četli jsme o pirátech. Potom jsme před budovou knihovny kreslili křídami pirátskou loď, ostrov s palmami a moře s mořskými živočichy. Do knihovny jsme si šli vyrobit přívěsek na školní tašku.
Prázdninové setkání se vydařilo.

viz. foto ve fotogalerii

Výstava obrazů

9--resizecrop-c167xt166[1][2].jpg
VÝSTAVU OBRAZŮ Veroniky Geršlové,
studentky VOŠ a SPŠ Šumperk shlédlo od 21.6.2010 do 30.6.2010 zhruba 230 návštěvníků knihovny. Výstava se líbila, děkujeme Veronice a přejeme jí mnoho dalších úspěchů v její činnosti.
Foto: ve fotogalerii

Výstava keramiky

keramika.jpg
Výstava prací našich žen z keramického kurzu pod vedením lektorky Bc. Michaely Ondrouškové proběhla v týdnu od 7.6.2010 do 11.6.2010. Foto můžete shlédnout ve fotogalerii.
Pokud budete mít zájem vyrobit si také něco z keramiky pro užitek či radost, máte možnost v dalším keramickém kurzu, který se pro úspěch bude opakovat na podzim letošního roku. Bližší informace budou podány v knihovně.

Ilustruj si svou oblíbenou knížku

imagesCADLS0MH.jpg

POZOR SOUTĚŽ - viz plakátek -

soutěž II[1].doc

Den matek

srdce.jpg
V úterý 4.5.2010 v družině základní školy jsme s spolu s 25 dětmi vyráběli dárek a přáníčka pro maminku ke Dni matek a ve čtvrtek 6.5.2010 jsme si ještě akci zopakovali v knihovně i pro děti, které do družiny nechodí a chtěli také dárek vyrobit.
Ozdobné kolíčky a přáníčka se dětem moc povedly, můžete je shlédnout ve fotogalerii.

Beseda

90px-Protivanov_znak.jpg
Dne 16.4.2010 proběhla v učebně ZŠ beseda na téma:
1. Staré domy v Protivanově - projekce DVD s vyprávěním pana starosty
2. (Ne)bezpečný věk - projekce DVD v návaznosti na besedu s Policií ČR

Besedy se zúčastnilo na 20 protivanovských občanů, kteří se do vzpomínání na historii Protivanova aktivně zapojili. Děkujeme všem za jejich cenné zkušenosti a žádáme, pokud by ještě chtěli něco k tomuto tématu doplnit, popř. donést další foto starých domů, aby přišli do knihovny nebo na úřad městyse.

Velikonoční výstava

imagesCA1NT4PY.jpg
Srdečně vás zveme na VELIKONOČNÍ VÝSTAVU prací dětí ze Základní školy a Mateřské školy v Protivanově, která proběhne od pondělí 29.3.2010 v knihovně vždy v provozní době.

Současně přejeme všem našim spoluobčanům příjemné prožití Velikonoc a mnoho radosti z jarních paprsků.

Ubrousková technika

titulni-foto-male.jpg
V pondělí 22. března 2010 proběhla v knihovně ukázka ubrouskové techniky na břidlice, květináče, sklenice, dřevěně rámečky, ukázaly jsme si různé techniky zdobení velikonočních vajíček, atd. Akce se zúčastnilo 22 našich žen.

Děkujeme paní Ivetě Kovářové z Bukové za ukázku ubrouskové techniky a výstavku prací.
(foto ve fotogalerii)

Literární soutěž pro žáky základní školy

viz. plakátek

Literární soutěž.doc

Noc s Andersenem

andersen_logo[1].jpg
V pátek 26.3.2010 nocovalo v naší knihovně 10 dětí v rámci celostátní akce "Noc s Andersenem". Děti si vyrobily trička a talismany proti zlým skřítkům, zahrály si literární hru a pohádkové "Člověče nezlob se" o ceny, šly na lampiónový průvod, snědly předvelikonočního beránka a samozřejmě se četlo a zpívalo.
Naše první noc s Andersenem se vydařila a dětem se líbila.

Beseda - PREVENCE KRIMINALITY

policie.jpg
10.3.2010 se uskutečnila beseda s tiskovou mluvčí Policie ČR v Prostějově prap. Evou Čeplovou a vedoucím Obvodního odd. Policie ČR v Plumlově npor. Mgr. Josefem Hubeným na téma PREVENCE KRIMINALITY.
Přednáška byla zaměřena zejména pro seniory, jak se chránit před okradením, jak předcházet riziku přepadení, jak se vyhnout podvodu, jak zabezpečit majetek, jak se chovat v silničním provozu atd.
Od zástupců Policie ČR jsme obdrželi mnoho propagačních materiálů s touto problematikou, včetně dvou DVD, které zveřejníme při další besedě v dubnu.
V případě zájmu si můžete propagační materiály vyzvednout v knihovně.
Na podzim plánujeme obdobné setkání s Policií ČR.

Přírodní klenoty západní Ameriky

ACNZ1T6CA25K2SZCAITQ318CA0IQOJFCAQJXKTQCAKHN4IZCABTPMGGCACMWHNGCASC1T45CAOFA369CAWJDB1PCA3246CHCACFDN3YCA0UIVNVCAUA1F02CAF58VZZCA3TS640CAEJ70H0CAZS1BWPCAH1BXNA.jpg
Dne 12.2.2010 proběhla v ZŠ Protivanov beseda s ing. Romanem Markem na téma Přírodní klenoty západní Ameriky.
Pan Marek nás provedl mnoha národními americkými parky s překrásnou přírodou, Údolím smrti, Colorádem, Grand Kaňonem, Yellow stone - oblastí gejzírů, Červeným lesem v Californii ....

Besedy se zúčastnilo 25 občanů. Byla velice zajímavá, další přednášku s ing. Markem domluvíme na podzim a to na téma východní pobřeží Ameriky.

Výstava plesových a svatebních šatů

images[6].jpg
Od 25. ledna 2010 do 26. ledna proběhla výstava plesový a svatebních šatů. Zúčastnili se jí žáci MŠ a ZŠ Protivanov a mnoho občanů z Protivanova a okolních vesnic. Děkujeme všem, kdo zapůjčili šaty i doplňky a zvláště paní učitelce M. Cetkovské z Malého Hradiska za šaty z Indie.
Fotky z výstavy můžete shlédnout ve fotogalerii.

Jak jsme zbourali Rakousko - Uhersko

IMG_0517.JPG[2].jpg

Dne 11.1.2010 se v ZŠ Protivanově uskutečnila beseda s profesorem Jiřím Hanušem, který vyprávěl o Rakousku v letech 1849-1918, o Fr. Josefu I., době absolutismu 1849-1860 atd.

Ještě jednou děkujeme panu Hanušovi za poutavé vyprávění.