Četba dobré knihy je ustavičný dialog,
při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá.

André Maurois, francouzský spisovatel

ICT - knihovna Protivanov
Knihovna roku 2009
Drobečková navigace

Úvod > Probíhající akce > Archiv akcí > Rok 2012 > Beseda - Dálková silnice Prostějov - Boskovice- Žďár

Beseda - Dálková silnice Prostějov - Boskovice- Žďár

V pondělí 22.10.2012 proběhla v základní škole přednáška badatele Jiřího Vymětalíka "Dálková silnice Prostějov - Boskovice- Žďár".
Dálková silnice se začala stavět v roce 1939 (končí roku 1943), byl to projekt Československé republiky a jejím cílem bylo propojit průmyslová centra Plzeň a moravskou Ostravu. Její skladba na povrchu měla být dvojí - v některých místech dlážděná kostkami, v dalších místech betonová vrstva. Šířka vozovky měla být 7 m, povolené stoupání 6%.Pan Vymětalík, který přednášel, nás virtuálně provedl úseky této plánované dálnice, zejména pak v našem blízkém okolí. Takže jsme se něco dověděli např. o cikánském táboře v Hodoníně, který sloužil jako nucené koncentrace moravských Romů, o křižovatce poblíž Sebranic (podoba čtyřlístku), o mostech, které měly být vystaveny z Boskovic do Plumlova, o kamenolomu v Boskovicích a Plumlově, o dílnách a ubytovacích zařízeních pro dělníky v Drnovicích... Ale zejména pak pak o tělesech dálkové silnice mezi Protivanovem a Malým Hradiskem, v lesích směrem na Stínavu byly dochovány dva propustky, z nichž jeden je unikátní tím, že jsou do něj vryty jména  dělníků, kteří jej stavěli.  Stavbu mezi Protivanovem a M. Hradiskem zajišťovala  firma Ing.  Švancara Brno a Ing. Souček Prostějov, dodavatelem byla firma HUSSERLE Prostějov, Parní pila Buková, aj.
Součástí přednášky byla i menší výstavka dobových fotografií, pracovních knížek, map a plánů a jiných dokumentů..