Četba dobré knihy je ustavičný dialog,
při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá.

André Maurois, francouzský spisovatel

ICT - knihovna Protivanov
Knihovna roku 2009
Drobečková navigace

Úvod > Probíhající akce > Archiv akcí > Rok 2013

Rok 2013


Noc s Andersenem

Datum konání: 5. 4. 2013

Čtvrtý ročník Noci s Andersenem u nás v Protivanově se účastnilo 35 nocležníků. Protože do knihovny by jsme se určitě nevešli, probíhala tato akce v prostorách obecního úřadu. Program nám sice trochu pokazilo počasí, protože chvílemi pršelo a chvílemi padal sníh a připravenou šipkovanou po obci jsme nemohli uskutečnit. Ale o šipkovanou (v trošku jiné podobě) přece jen děti nepřišly.  Na obecním úřadě se všude zhaslo, děti vytvořily skupinky a s baterkami každá skupinka hledala obálku s úkolem. Za splnění úkolu každý dostal šifru, pomocí ní vyluštil jedno písmeno z tajenky a nakonec po vyluštění všech písmen se děti dozvěděly, kde se ukrývá poklad. Následovala večeře v Pohostinství Alfa. Pro děti to byla velká legrace, když pak ráno líčily svým rodičům, že byly večer v hospodě. Po ní následovala tvořivá dílna. Malovali jsme hrnečky na noční čajíčkování. Děti se také netrpělivě těšily na slíbenou tombolu. Každý z nich si vylosoval jeden úkol (např. poznávat podle chuti, čichu a hmatu, věšení prádla na šňůru, pojmenování postav z Večerníčků, navlékání korálek na čas, skládání puzzlí, vědomostní otázky, ...) a za splnění úkolu dostal cenu z tomboly. Nechyběla ani polštářová bitva, zpívání písniček a samozřejmě čtení a to o strašidlech a také z knížky České báje a pověsti pro děti. O půlnoci,  k nelibosti všech dětí, jsem program ukončila a s pohádkou na dobrou noc šlo se spát. Děti však ještě ve spacácích švitořily, a tak úplné ticho nastalo kolem půl druhé  hodiny v noci. Ráno po probuzení jsme s písničkou na rtech začali nový den a pak si povídali o snech, které se komu na obecním úřadě zdály. Po snídani se děti pomalu rozcházely domů. Podle jejich úsměvů soudím, že i letošní NsA se jim líbila. I já jsem ráda, že jsem mohla dětem takové nocování mimo jejich domácí postýlky zprostředkovat. Děkuji tímto i dvěma učitelkám , které mi celou Noc pomáhaly.Velikonoční tvoření pro děti

Datum konání: 18. 3. 2013

V pondělí 18.3. padal sníh jako o Vánocích. Ale děti se nenechaly  sněhovou nadílkou odradit a snažily  se v tvořivé dílně  přivolat jaro a Velikonoce. Jak?  Vyráběly různě malované  kraslice a také velikonoční slepičku. Sešlo se nás 35 !! a tak bylo v dílničce pěkně rušno.

A jak to dopadlo? No, jaro jsme sice nepřivolali, protože se sníh sypal až do večera, ale nálada - ta byla určitě vesele velikonoční.

Foto ve fotogalerii.Velikonoční výstava

Datum konání: 11. 3. 2013

I když to u nás v Protivanově tak nevypadá, protože místo jarního sluníčka se chumelí jak o Vánocích, blíží se Velikonoce, a tak naše knihovna uspořádala   výstavu velikonočních kraslic. Návštěvníci výstavy mohli shlédnout různě zdobené kraslice z různých krajů naší republiky. Např. hanácké slámové,  valašské, vnorovské, dolnoněmčanské, kraslice zdobené voskem, se vzorem "cibulák", malované barvami s motivem jarních květin, vyškrabávané a vyvrtávané kraslice, kraslice s motivem lidových řemesel atd. V knihovně byly vystaveny také  postavičky ze šustí připomínající tradiční lidová řemesla a nebo jarní práce, které dříve probíhaly na polích a v lesích. Vystavované předměty do knihovny zapůjčila paní Zatloukalová z Brodku u Konice, která se se svojí dcerou zabývá nejen zdobením vajíček, ale také např. pletením ze slámy a  tvořením různých dekorací z přírodních materiálů.
Součástí výstavy kraslic, která probíhala v týdnu od 11. do 15. března, byla i prodejní akce velikonočních a jarních dekorativních předmětů. Zájem o výstavu byl velký a to nejen z řad dospělých, ale přišly i děti ze základní a mateřské školy. Děkujeme tímto paní Zatloukalové z Brodku u Konice a všem, kteří svoje výrobky k velikonoční výstavě zapůjčili.
 


Soutěž pro děti

 V rámci celostátní akce Březen měsíc čtenářů vyhlašuje naše knihovna čtenářsko - výtvarnou soutěž pro děti.

Úkolem je: přečti  pohádku, bajku  nebo básničku  z knížky, kterou ilustrovala Helena Zmatlíková a pak to, co jsi přečetl namaluj. Soutěžní obrázky musí obsahovat tvoje jméno, třídu a název knížky, ze které jse čerpal.

Do soutěže se mohou zapojit i ty děti, které ještě nechodí do školy, a to tak, že jim pohádky přečtou rodiče.

Pokud doma knížku s ilustracemi Heleny Zmatlékové nemáte, v ICT -knihovně si jich můžete zdarma několik zapůjčit.

Nechceš-li číst sám, přijdi každé pondělí za námi do školní družiny, tam budeme si číst společně.

Soutěž probíhá od 1. do 31. března a na výherce čekají pěkné ceny.Pravidla slušného chování

Datum konání: 25. 2. 2013

V družině ZŠ jsme si společně s dětmi povídali o základních pravidlech slušného chování a následně si hráli na to, jak se správně chovat při stolování, u lékaře, ve škole, v autobuse, divadle nebo kině atd. Třeba jim v hlavinkách něco zůstane :)

Foto ve fotogalerii.Tvořivá dílna pro dospělé - PERGAMANO

Datum konání: 25. 2. 2013

V pondělí 25.2.  v základní škole proběhla letošní první tvořivá dílna pro dospělé. Pod vedením lektorky Mgr. Simony Krönerové jsme se naučili techniku papírové krajky - PERGAMANO. Na moc hezké výrobky se můžete podívat ve fotogalerii.

Děkujeme tímto paní Krönerové za uskutečnění této tvořivé dílny.

 Valentýnské tvoření pro děti

Datum konání: 12. 2. 2013

V úterý 12. února proběhla v knihovně tvořivá dílna pro děti. A protože se blížil svátek sv. Valentýna, vyráběli jsme společně dárečky pro svoje maminky, tatínky nebo sourozence a kamarády. Z obyčejných prachovek děti udělaly srdíčkový závěs s korálkami. A protože "láska prochází žaludkem", každý si ještě vyrobil srdíčkovou krabičku se sladkým překvapením uvnitř. Posuďte sami, jak se dětem práce povedla - foto ve fotogalerii.Tvořivá dílna pro dospělé - PERGAMANO

Datum konání: 25. 2. 2013

ICT a knihovna Protivanov pořádá tvořivou dílnu pro dospělé - PERGAMANO.

Pergamano je technika papírové krajky.

Lektorkou bude Mgr. Simona Krönerová.

Na akci je nutné se předem objednat v knihovně a to nejpozději do 15.2.2013.

Tvořivá dílna proběhne v pondělí 25.2.2013 v 18:00 hodin v základní škole.Výstava "Kouzlo Moravského Krasu"

Od 17. ledna do 1. února v prostorách knihovny proběhla výstava "Kouzlo Moravského Krasu". Jednalo se o soubor 18 fotografií od RNDr. Petra Zajíčka, který pracuje pro Správu jeskyní ČR a podílí se především na výzkumu, dokumentaci a propagaci jeskyní nejen u nás, ale i v zahraničí. Svoji práci , cestování a další aktivity spojuje s fotografováním a své snímky často publikuje v  časopisech (např. National Geographic, Příroda...) a knihách (Moravský kras, Jeskyně České republiky, aj.).

Děkujeme tímto panu Zajíčkovi za uspořádání výstavy  a přejeme hodně zdraví a úspěchů v jeho práci.Zimní tvoření pro děti - Sněhuláci

Datum konání: 14. 1. 2013

Na první tvoření v novém roce se v pondělí 14. ledna sešlo 12 dětí a 3 maminky. Vyráběli jsme sněhuláky z ponožek a rýže, Tobík Kubík dokonce vyrobil sněhulákového upíra. Děti se také naučily, jak se dělá bambule na čepici a šlo jim to docela dobře. Však posuďte sami - foto ve fotogalerii.